Informační Centrum Brdy

Brdské jahody

Nádherná slunečná sobota určila jasný plán – výlet do Příbrami, kde kouknem do Domu Natury, na Svatou horu a skočíme i na zabíjačku v místním pivovaru. Vyrážíme z Hořehled, ještě v Teslínech na nás praží sluníčko, ale zrada – Věšín už se topí v neproniknutelné mlze. Operativní změna plánu a rychlý pohled do mapy velí výstup na Jahodovou horu.

Protože jsme se nechtěli trápit šplháním v depresivní mlze, vrátili jsme se na autobusovou zastávku Brdy, kde se opar akorát rozpadal a vyrazili po sice prohrnuté, ale silně namrzlé žluté směr rozcestí u myslivny Varta. Po 1,5 km dorazíte na úžasnou lesní mýtinu, do které si jen obtížně napasujete boje mezi myslivci a pytláky z 18. století, natož opakované vypálení místní hájovny, která je však stále v provozu. Muži v zeleném zde mají napilno dodnes, svědčí o tom neskutečné množství stop především divokých prasat.

Odtud po zelené do mírného stoupání. Stojí zato občas se ohlédnout, mezi vzrostlými stromy se otevírají pohledy na Třemšínsko. Po 1 km máte možnost se v sedle vypravit vlevo na vrchol a nebo vpravo na skály. Dle historických pramenů sem stoupali výletníci za vyhlídkou, dnes je vršek ve výšce 726 m obsypán vysokými smrky. Ze skal na pravé straně hřebenu je výhled už lepší, byť člověk si užije spíše ticho a nádhernou přírodu.

Mít sněžnice, zkusíme to po jiné cestě po vrstevnici zpět k autu. Ale vzhledem ke stále slušné sněhové pokrývce, která byla navíc notně mokrá, velíme k ústupu stejnou cestou. Šest kilometrů ve velmi příjemném terénu, které bez problémů ušel i 3,5 roku starý Kryštof, je návštěva Jahodové hory velmi pohodovou víkendovou procházkou. Jen sváču si vemte vlastní, ze sněhu jsme žádné lesní plody nevyhrabali.

Jahodová hora

Jahodová hora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *