Informační Centrum Brdy

Vrcholy & rozhledny

Rozhledna na Třemšíně

Na vrchu Třemšín (u Rožmitálu pod Třemšínem) se ve výšce 827 m.n.m. nachází na místě bývalého hradu 11 metrů vysoká dřevěná rozhledna z roku 1970. Naskýtá se z ní pohled na okolní brdské lesy. Při výstupu se nezapomeňte občerstvit v přírodní studánce. Start buď v Huti pod Třemšínem nebo pro sportovnější povahy doporučujeme na cestu vyrazit z obce Teslíny – čeká vás unikátní pochod o délce 22 km nedotčeným vojenským prostorem s nádhernými výhledy do kraje. (rozhledna v roce 2015 shořela, v tuto chvíli na vrchu Třemšína žádná nestojí)

Nad Maráskem

Jedná se o nejmenší z brdských osmistovek. Stojí jen pár kilometrů od Třemšína. Cyklisté nebo zdatnější turisté mohou oba vrcholy zdolat v rámci jednoho výletu – oba je totiž spojuje žlutá trasa KČT. Mezi oběma vrcholy by vás pak čekala sedmikilometrová procházka. Na Marásek se dostanete nejlépe po žluté turistické značce z Borovna (4 km), kde na vás čeká náročné závěrečné stoupání, nebo po zelené značce z Míšova (3,5 km), která je pocitově méně strmá. Nad Maráskem je jedno z mála vyhlídkových míst v jižních Brdech.

Rozhledna „Na skále“ Železný Újezd

Je jednou z mnoha kovových příhradových konstrukcí, které kombinují vysílač mobilní sítě s rozhlednou. Rozhledna se vypíná ve výšce 672 m.n.m. a nabízí krásný výhled výhled na okolí (hrad Radyně, zámek Zelená Hora, celé pásmo Brd).

Rozhledna Kotel

Moderní 28 m vysoká železná rozhledna vybudovaná nad Rokycany v roce 2014 je přístupná zdarma a za každého počasí. Z rozhledny je vidět vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. Můžete zaparkovat  hned za železniční stanicí v Kamenném Újezdu a po modré vyrazit vzhůru. Při dobrém plánování můžete po prohlédnutí okolí pokračovat až do Rokycan a k vozu se vrátit třeba vlakem.