Informační Centrum Brdy

Ostatní výlety

Muzeum Blovice

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002, kdy bylo slavnostně otevřeno. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo, lidovou architekturu, lidový kroj a šlechtický interiér. Připravují se expozice věnované vývoji regionu jižního Plzeňska od nejstarších dob po současnost. Celoročně se v muzeu pořádají výstavy ze sbírkového fondu muzea, výstavy výtvarného charakteru a z dalších oborů. Důležité místo zde má nově vybudovaná knihovna s bohatým muzejním fondem, přístupná badatelům a nejširší veřejnosti. Součástí zámku je také kaple sv. Ondřeje. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, lemovaný protékající řekou Úslavou.

Buddhistické centrum se stúpou Těnovice

Fascinující místo plné pozitivní energie obohacené o nádherný výhled na jižní část Brd. Stúpa je speciální stavba, která bytostem připomíná dokonalou podstatu mysli, která je všem vlastní. Symbolizuje tělo meditujícího Buddhy a tomu  odpovídá její vnější i vnitřní struktura. Návštěvníci mohou u stúpy dělat přání pro dobro ostatních, meditovat a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má pozitivní vliv na mysl.

Muzeum Atom Míšov

Jedinečné muzeum studené války a jaderného zbrojení se nachází u silnice I/19 mezi Borovnem a Míšovy v bývalém vojenském prostoru. Od roku 1965 do 1990 zde nebyl jediný český občan, byly zde uskladněny sovětské jaderné hlavice. Muzeum je přístupné od dubna do listopadu, bez objednání každou sobotu od 13.oo hodin.

Historická a modelová železnice Vrčeň

Nachází se v obci Vrčeň nedaleko města Nepomuk.

Podbrdské muzeum Rožmitál pod Třemšínem

Naleznete v historickém jádru města v nově zrekonstruovaném areálu továrního komplexu Agrostroj. Hlavní expozice je umístěna v dvoupatrové budově, navazující na tovární halu, ve které se nachází galerie. Součástí muzea je i expozice historických automobilů, stodola, dětské hřiště a muzeum hasičstva.

Partyzánský bunkr pod Třemšínem

Na žluté turistické trase, která vede z Třemšína k vrcholu Nad Maráskem, kousek pod nejvyšším vrcholem jižních Brd narazíte na zrekonstruovaný partyzánský bunkr. Zemljanka postavená z klád, kamení a půdy je jednou z nejvýznamnějších připomínek partyzánské činnosti v oblasti Brd za druhé světové války. Přímo u cesty je instalována informační tabule a až k vchodu do bunkru vedou schůdky.

Venkovské mini ZOO Tojice

V obci Tojice žije od roku 2002 skupina ochočených nutrií, která je nejen místní raritou, ale také atraktivitou. Především o víkendech tyto nutrie navštěvují desítky turistů a návštěvníků. Proto bylo využito  nejen nutrií, ale také divokých kachen, škeblí, ledňáčků či čápů pro vytvoření  venkovské miniZOO bez bariér, kde nikde nenajdete nápisy NEKRMIT!, jako je znáte z velkých ZOO. Součástí miniZOO Tojice je výstavba nového srubu, ve kterém návštěvníci najdou nejen přístřeší, ale zejména informace o životě zvířat, která mohou u vesnice či přímo ve vsi potkat. Rovněž zde jsou umístěny interaktivní hrací prvky s motivy zvířat (žába, sova, veverka) či dalekohled na pozorování okolí. Muzeum najdete v blízkosti nutrií na konci obce u potoka Víska. Vstupné je dobrovolné na podporu nutrií.

Městské muzeum a galerie Nepomuk

V muzeu naleznete v budově původní nepomucké radnice. Muzeum nabízí řadu zajímavých expozic. Najdete zde měšťanskou místnost, selskou jizbu i expozici nejvýznamnějšího nepomuckého rodáka sv. Jana Nepomuckého. Nejen děti potěší expozice loutek s postavami z pohádek: Jak se stal Honza králem a Sněhurka a sedm trpaslíků. Trvalou výstavu doplňuje spousta divadelních rekvizit – kulisy, portál divadla s oponou, gong v malém i velkém provedení či zařízení na napodobení zvuku větru. Nejnovějším lákadlem jsou pak trosky amerického bombardéru B–24 Liberator, který se 22. 2. 1944 zřítil na nedalekou Dubeč.

Svatojánské muzeum Nepomuk

Nově otevřené, po 65 letech znovuobnovené, církevní muzeum věnované kultu a odkazu nejslavnějšího nepomuckého rodáka najdete v barokní budově arciděkanství.

Zelenohorská pošta – Expozice veteránů

Zelenohorskou poštu najdete v Nepomuku kousek nad náměstím, cestou k zámku Zelená hora, na druhém zastavení naučné stezky. Nemůžete to přehlédnout. Dům neohroženě ukončuje historickou část Zelenohorské ulice. Někdejší stáje a hospodářské budovy Zelenohorské pošty hostí od loňského roku novou expozici veteránů. Najdete v ní předválečné i poválečné motocykly české i zahraniční výroby, ale i spoustu dalších exponátů. Dozvíte se něco o historii místních motocyklových závodů, nasajete vůni staré zámečnické dílny, můžete posadit své dítko na traktor zn. Svoboda anebo sevřít rukojeť staletého pluhu.

Muzeum krojů jižního Plzeňska

Expozice krojů nabízí,  jako jediná v plzeňském kraji,  čtyřicet  krojů z Horního i Dolního Chodska, z  Postřekova a Mrákovska, z oblasti Kasejovic a  Blatné, Plzeňska, Chotíkova, Litic, Plas, Kralovic  a Chotěšovska. Prohlédnete si zde křížový kroj do kostela pro vdanou ženu, můžete porovnat ženské svatební kroje z různých oblastí,  uvidíte ženský sváteční zimní kroj,  adventní kroj, velikonoční kroj a také mužské kroje, jak pro svobodné mládence, tak  pro ženaté muže.  Dále také panské kroje ze zámku Žinkovy, Zelená Hora a Lnáře a také je zde expozice zaniklých řemesl (kolářství, formanství,…). Soukromé muzeum se nachází na farmě Olšovka, v Březí u Žinkov.

  • +420 603 219 131

Zábavní park Nepomuk

Areál se nachází u bezinové pumpy Pyramida na oploceném pozemku o rozloze 10 000 čtverečních metrů, kde se vám naskytává pohádkové posezení jak pro rodiče tak i vaše děti.