Informační Centrum Brdy

Naučné stezky

Naučná stezka Hvížďalka

Trasa naučné stezky vás povede údolím říčky Bradavy mezi Spáleným Poříčím a Hořehledy kolem rybníka Hvížďalka, který dal celé stezce jméno. Vycházka má 8 zastavení a seznámí návštěvníky s technickými památkami, historií a přírodními památkami této oblasti. Její celková délka jsou 4 km. Stezka začíná v parku místního zámku.

Naučná stezka ve Spáleném Poříčí – Loukou i lesem za pohádkou

Byla otevřena 4.října 2014. Motivem nenáročné procházky je pohádka s obrázky postav pana Neprakty, jehož úsměvnými kresbami se v jediné stálé expozici na světě pyšní spálenopoříčský špejchar Ve Dvoře. Délka trasy je cca 5,5 km.  Na své putování může každý obdžet leták s popisem a mapkou, po cestě se na 8 naučných tabulích poutníci seznámí se zvířaty i rostlinami a různými zajímavostmi regionu a podle nápovědy na jednotlivých tabulích vyluští v křížovce jméno svého průvodce trpaslíka. Za vyluštěnou křížovku pak dostanete drobnou odměnu. Leták je k vyzvednutí v infocentru ve  Spáleném Poříčí.

Naučná stezka kolem Kozlu

Návštěvníci mohou navštívit dva kilometry dlouhou , místními lesy vedenou naučnou stezku nesoucí název Okolo Kozlu nedaleko obce Šťáhlavy. Naučná trasa obsahuje celkem sedm informačních tabulí. Veřejnost, děti i dospělí, se na nich seznámí formou čtivého textu, populárních kvízů a zvídavých dotazů například s klasickými tématy jako místní lesy, stromy, rostliny nebo živočichové. Nechybí však ani atraktivní téma lesních strašidel a skřítků. Naučná stezka se dá projít zhruba za  jednu hodinu. V průběhu putování si lidé mohou na jednotlivých zastaveních ověřit či si případně doplnit své znalosti.

Naučná stezka Pod Zelenou Horou

Seznamte se s místní přírodou a historií prostřednictvím příjemné dvouhodinové procházky pod zámkem Zelená Hora. O naučné stezce byl vydán informační leták s mapkou a stručným popisem( k vyzvednutí v IC na nepomuckém náměstí).