Informační Centrum Brdy

Hrady & zámky

Zámek Spálené Poříčí

Je částečně přístupný veřejnosti. V zámku můžete navštívit koncertní síň se zachovalým původním renesančním stropem a národopisné muzeum Spálenopoříčska. Parky před i za zámkem jsou volně přístupné.

  • možnost pořádání svateb v krásném prostředí zámku
  • zámkem Vás ochotně provede pracovnice Infocentra ve Spáleném Poříčí.

Zámek Hořovice

Zámek Hořovice tvoří dominantu městečka Hořovice, ležícího na severu CHKO Brdy. Jedná se o monumentální stavbu z konce 17. století, významně přestavěnou v polovině 19. století v pozdně klasicistním stylu. O výstavbu zámku se zasloužil rod slezských pánů z Vrbna a Bruntálu, kteří své panství v roce 1852 prodali hesenskému kurfiřtovi Friedrichu Wilhelmovi I. z Hanau. Jeho potomci vlastnili hořovický zámek do roku 1945.

Rozsáhlá zámecká budova nabízí prostřednictvím několika prohlídkových tras skutečný pohled do života významné šlechtické rodiny. Stovku zpřístupněných místností s historickým vybavením doplňuje unikátní expozice šlechtických hraček z českých hradů a zámků. Romantickou atmosféru zámku si můžete vychutnat i v pečlivě udržovaném zámeckém parku nebo stylové zámecké kavárně.

Zámek Hradiště

Nachází se na jihovýchodním okraji města Blovic. Zámek je obklopen nádherným zámeckým parkem. Novým prvkem zámeckého parku je necelý kilometr dlouhá naučná stezka. Součástí zámku je také kaple sv. Ondřeje, ve které se každoročně uskuteční desítky svatebních obřadů. Nyní zámek slouží jako muzeum. Možnost prohlídek jak zámku, tak i aktuálních expozic.

Zámek Kozel

Je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v západních Čechách. Kozel je klasicistní lovecký zámek v Plzeňském kraji v okrese Plzeň-město. Leží asi 15 km jihovýchodně od města Plzeň a 2 km od obce Šťáhlavy. Kolem kostelu se rozkládá nádherný park s naučnou stezkou, jeho součástí je i půjčovna loděk nebo minigolf.

Zřícenina hradu Radyně

Vévodí širému okolí ve dne i v noci (od roku 2006 osvětlen). Je typickou dominantou celého Plzeňska. V hradní věži se nachází stálá audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi z pověstí o hradě Radyni, historická expozice s modelem hradu Radyně a na věžní vyhlídce je spolu s vyhlídkovými mapami k dispozici pozorovací dalekohled. V současnosti je hrad v péči města Starého Plzence a během několika let prošel postupnou rekonstrukcí.

Zřícenina hradu Valdek

Romantická zřícenina ukrývající tajemný poklad i černou paní se schovává na kraji CHKO Brdy nedaleko Hořovic. Doporučujeme vyrazit z obce Komárov po naučné stezce okolím Komárova, která vás provede po místní líbezné krajině plné rybníků, skal a nádherných výhledů.